Рубрики
Статьи

Що варто знати про захист диплома?


Здається, що найважче зроблено — тема обрана, всі частини дипломної роботи доведені до досконалості у цьому вам допоможуть на сайті аналітичне агентство nayka, навіть список літератури складено. Але попереду найвідповідальніша частина до вашого диплому — захист.

На перший погляд все дуже просто — студент представляє тему, знайомить з результатами виконаної роботи, з промовою виступає науковий керівник, після свої висновки висловлює рецензент. Далі питання від членів комісії, ваші відповіді і рішення засідають. Однак багато студентів хвилюються, нервують і бояться захисту.
Якщо заздалегідь продумати всі важливі моменти, то захист пройде блискуче.

Найважливіша частина захисту це доповідь. Він повинен коротко описувати актуальність вашої роботи, робити упор на найважливіші і значущі моменти, мати короткі і ємні висновки. Ваша мова повинна бути змістовною і лаконічною. Це дозволить вам сконцентруватися на важливих моментах, не заплутатися, а вашим слухачам вникнути в суть сказаного вами.

Свою промову краще вивчити. Потренуйтеся, проговорите її кілька разів. Так ви уникнете запинок і не забудете слова. Розповідаючи, звертайтеся до аудиторії, не поспішайте — це створить враження, що ви просто завчили незрозумілі вам слова. Продекламують перед дзеркалом, це допоможе зрозуміти на яких місцях варто зробити акцент, де доречніше вставити паузу.

Подумайте про презентацію. Доповідь буде краще сприйматися, якщо проілюструвати його слайдами. Тільки пам’ятайте, що інформації не повинно бути багато — адже членам комісії важко буде читати і одночасно слухати доповідь. Якщо вам необхідно ознайомити слухачів з великим об’ємом тексту, то краще підготувати роздатковий матеріал. Подбайте про те, щоб його вистачило всім присутнім.

Важливий вибір одягу для захисту. Зупиніться на строгому костюмі. Постарайтеся поводитися природно і невимушено. Привітайте комісію, посміхніться або пожартувати, подякуйте за увагу. Така поведінка допоможе впоратися з собою і розташує до вас аудиторію.

Після вашої доповіді обов’язково підуть питання. Якщо не від аудиторії, то від членів комісії. Краще підготуватися заздалегідь — роздати друзям питання, до яких ви будете готові. Навіть якщо поставлене питання не зовсім вам зрозумілий, чи не тушуйтесь і не мовчіть. Все, що запитується, належить до вашої роботи, тому можете попросити переформулювати питання, а самі тим часом згадуйте і відповідайте. Якщо ж цікавляться тим, що ви не розглядали в дипломному проекті, дайте відповідь, що це не входить в сферу наукових інтересів вашої роботи.

У виступі рецензента обов’язково будуть вказані деякі недоліки вашої роботи. Скористайтеся правом на відповідь слово, щоб подякувати йому, прокоментувати претензії і пообіцяти виправити недоліки. Так само подякуйте свого наукового керівника.

Перед захистом хвилюються все, варто продумати всі деталі, підготуватися до можливих труднощів, і цей заключний етап пройде успішно.